Instalacja fotowoltaiczna na SUW Łacha

2022-12-07 11:24

tl_files/images/lacha_7_internet.jpgO wysokich cenach energii elektrycznej nikogo nie trzeba uświadamiać. O tym od dawna informują specjalistyczne i branżowe czasopisma. Tematyka ta jest również obecna prawie we wsystkich programach telewizyjnych. A jak to wygląda w tutejszym zakładzie wodociągowym. Obecnie, jeszcze  do końca roku, zakład kupuje energię po około 510 zł netto z 1MWh. Jest to cena z przetargu, który został rozstrzygnięty w 2021 roku. Na rok 2023 firma proponuje cenę rzędu 1300 zł netto na 1 MWh. W tym czasie rząd ogłasza maksymalne ceny energii elektrycznej na poziomie 785 zł netto za 1 MWh czyli i tak 50 % wyższe od obecnych.

 Zakład zużywa około 750 tyś kWh w ciągu roku tylko i wyłącznie do poboru, uzdatnienia i dostarczenia wody do odbiorców. W tej sytuacji nikogo nie trzeba chyba przekonywać do oszczędzania prądu. Ale jak to zrobić nie obniżając produkcji wody, nie wprowadzając harmonogramu wyłączeń, nie zmniejszając ciśnienia …?

tl_files/images/lacha _2_inrernet.jpg

Jedną z metod uniezależnienia się od wysokich cen energii elektrycznej jest budowa własnej instalacji fotowoltaicznej. Zakład właśnie zakończył realizacje umowy, w zakres której wchodziło wykonanie instalacji fotowoltaicznej na terenie SUW Łacha. Teren idealnie nadawał się do wykonania naziemnego rusztowania, na którym zostały zamontowane 54 panele fotowoltaiczne firmy TrinaSolar z modułami monokrystalicznymi Vertex dual glass. Wydajność jednego panelu o wymiarach około 1 x 2 m wynosi 505 W. Przy sprawności określanej przez producenta na 98 % uzyskujemy około 25kWp. Taka moc instalacji winna zabezpieczyć ponad 75 % poboru energii elektrycznej przez stację uzdatniania wody. Oczywiście układ fotowoltaiczny pracuje wtedy gdy dostarczana jest energia świetlna. Pełen zakres pracy osiągnie w słoneczne długie letnie dni ale też i w tym okresie zapotrzebowanie na energię elektryczną stacji jest największe. Sercem układu jest falownik firmy FOX-ess-pro serii T25 z możliwością rozbudowy. Urządzenie wyposażone jest w moduł wi-fi, gdzie po przez dedykowaną aplikację można zdalnie zarządzać i monitorować instalację. Układ zostanie w najbliższych dniach wyposażony przez zakład energetyczny w licznik dwukierunkowy. Nadmiar wyprodukowanej energii będzie gromadzony w sieci energetycznej PGE skąd będzie kupowany podczas niedoboru.

tl_files/images/lacha_1_internet.jpg

Przy wspomnianych na wstępie cenach energii elektrycznej inwestycja ta winna się zwrócić po około 4 latach przy zadeklarowanej gwarancji wykonawcy wynoszącej 15 lat.

Idąc dalej, tą jakby się wydawało słuszna drogą, zakład chce w 2023 roku wyposażyć w instalacje fotowoltaiczne jeszcze dwie stacje uzdatniania wody na terenie gminy: w Jachrance i w Stanisławowie.

tl_files/images/lacha_3_internet.jpgtl_files/images/lacha_8_internet.jpg

Wróć

Galeria

Kontakt

Miejsko-Gminny Zakład Wodociagowy
ul. Nasielska 21 A
05-140 Serock

tel. 22 782 73 58
tel. 22 782 67 44
e-mail:

Mapa dojazdu