Światowy Dzień Wody

2023-03-21 07:16

tl_files/images/dzien_wody_2023_plakat_bez_patronatu.jpgŚwiatowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.

Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Światowy Dzień Wody na datę 22 marca.

Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody upłynie pod hasłem: „Przyspieszenie zmian”.

Ideą tego wydarzenia jest szerzenie świadomości, że choć dostęp do czystej wody to podstawowe prawo człowieka, na świecie miliony ludzi cierpi z powodu braku tego surowca. Co zatrważające, jak wskazują raporty międzynarodowych organizacji, więcej ludzi na świecie ma dostęp do telefonu komórkowego niż do bieżącej wody.

Brak dostępu do wody to nie tylko problem krajów słabiej rozwiniętych. Jak wskazuje raport GUS-u, Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody na mieszkańca w Europie. Jest to niecałe 1600 metrów sześciennych na rok. Mniej mają tylko Czechy, Cypr i Malta. Tymczasem średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie trzy razy większa i wynosi około 4500 m sześciennych na osobę w skali roku. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie  i zarządzacie wodą w swoim życiu. Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie.

Wróć

Galeria

Kontakt

Miejsko-Gminny Zakład Wodociagowy
ul. Nasielska 21 A
05-140 Serock

tel. 22 782 73 58
tel. 22 782 67 44
e-mail:

Mapa dojazdu