Zmiana ceny wody

2020-06-18 12:28

tl_files/rozne/4133_une.jpg

Z dniem 4 lipca 2020 roku zmieni się wysokość taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę odbiorców zaopatrywanych z urządzeń stanowiących własność gminy Miasto i Gmina Serock.

Nowa taryfa wynosiła będzie:

3,20 zł za 1 m3 wody netto

3,46 zł za 1 m3 wody brutto

do tego doliczana będzie stawka opłaty abonamentowej w wysokości:

39,00 zł od odbiorcy na rok netto

42,12 zł od odbiorcy na rok brutto

 

Jest to trzecia i ostatnia taryfa z tzw. „taryfy trzyletniej” zatwierdzanej przez organ regulacyjny jakim jest Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE.

Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy działający jako przedsiębiorstwo wodociągowe złożył trzy lata temu projekt taryfy „trzyletniej”. Zgodnie z decyzjami ówczesnego rządu organy regulacyjne miały nie dopuścić do wzrostu cen wody i ścieków oraz poprzez analizę składowych kosztów miały nie dopuścić do kwalifikowania innych zadań do taryfy. Czy tak się stało? Podwyżka jaką my i inne przedsiębiorstwa wodociągowe zaplanowaliśmy odzwierciedlała tylko wzrost inflacyjny zapisany w ustawie budżetowej. Z autopsji wszyscy wiemy, że niektóre koszty zaliczane do kwalifikowanych znacznie wzrosły w ciągu tych trzech lat. Biorąc pod uwagę choćby energię elektryczna, czy opłaty za usługi wodne widzimy iż wzrost ich na przestrzeni ostatnich trzech lat był znaczny w stosunku do zakładanych podwyżek. Po części zrekompensowały to rządowe dopłaty w 2019 r. do energii elektrycznej. Obecnie nic się nie mówi o poziomie cen nowych taryf. Niemniej widać już po niektórych przedsiębiorstwach wodociągowych iż nowe taryfy będą znacznie wyższe. Czy organy będą je zatwierdzać, czy sprawy trafia do sądów trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie. Wiadome jest jedno koszty obecnie są dużo wyższe niż te które były trzy lata temu i to wyższe niż zakładany poziom inflacji. W przypadku braku możliwości podniesienia taryfy przedsiębiorstwa wodociągowe ogranicza inwestycje, modernizacje i remonty bo obecnie tylko tam można znaleźć jeszcze oszczędności.

taryfa trzyletnia

Wróć

Galeria

Kontakt

Miejsko-Gminny Zakład Wodociagowy
ul. Nasielska 21 A
05-140 Serock

tel. 22 782 73 58
tel. 22 782 67 44
e-mail:

Mapa dojazdu