2018-04-12 09:21

tl_files/images/wlaz niepodlegla.JPG100 lat temu, 8 stycznia 1918 r., prezydent USA Thomas Woodrow Wilson w dorocznym orędziu przedstawił czternastopunktowy program powojennego ładu politycznego. „Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które winno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność niezaprzeczalnie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym" – głosił 13. punkt.

I w końcu wypełniło się. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.

Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

Mówimy często o „polskich drogach do niepodległości”. Ale pamiętajmy, że te „polskie” składają się z tych mniejszych: „serockich, pułtuskich, ...” dróg gdzie walka tyczyła się o tą swoją małą ojczyznę.Na myśl przychodzą jeszcze słowa Marszałka Józefa Piłsudskieg odnośnie niepodległości: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”

Chcąc upamiętnić to wydarzenie, oraz włączyć się aktywnie w obchody 100 rocznicy, Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku przygotował ozdobne włazy studzienne, które można znaleźć w różnych częściach miasta.

Wróć

Galeria

Kontakt

Miejsko-Gminny Zakład Wodociagowy
ul. Nasielska 21 A
05-140 Serock

tel. 22 782 73 58
tel. 22 782 67 44
e-mail:

Mapa dojazdu