2018-09-14 06:52

tl_files/images/IMG_4379.JPG„ZDROWIA DODA” taki jest temat kolejnego muralu, który pojawił się na ścianach stacji wodociągowej, tym razem w Skubiance. Budynek został poddany generalnemu remontowi budowlanemu: wymieniono poszycie dachowe, ściany wyrównano i ocieplono, założono nowe rynny i rury spustowe, wymieniono drzwi oraz wykonano opaskę i dojście do budynku.

Temat muralu nawiązuje oczywiście do znanego sloganu: „woda zdrowia doda”. Ale czy tak nie jest. Woda nie tylko wypełnia wszystkie komórki organizmów żywych, ale również je otacza. Organizm każdego człowieka składa się w 70-75 proc. z wody, podobnie Ziemia - ok. 75 proc. jej powierzchni pokrywa woda. Woda jest potrzebna do oddychania, nawilża wdychane powietrze i chroni ważne dla życia narządy. Nie zawiera kalorii, więc nie jest składnikiem energetycznym, ale umożliwia przemianę pożywienia w energię.

tl_files/images/IMG_4364.JPG

tl_files/images/IMG_4365.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niezwykłe właściwości wody można by mnożyć:

1)  Dzięki niej krąży krew.

2) Ona gra rolę „smaru” – jako składnik śluzu zapobiega tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach.

3)  Chroni przed urazami m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, płód.

4) Jest rozpuszczalnikiem dla większości substancji i związków chemicznych; dzięki niej zachodzi wiele procesów.

5) Umożliwia trawienie i wchłanianie. Jest bowiem w ślinie koniecznej podczas żucia i formowania kęsów w ustach oraz w enzymach trawiennych, które działają w dalszych częściach przewodu pokarmowego.

6) W niej rozpuszczają się produkty przemiany materii i mogą zostać usunięte.

7) Jest naszym termoregulatorem - pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Umożliwia schładzanie powierzchni ciała dzięki parowaniu potu.

tl_files/images/IMG_4366.JPG

tl_files/images/IMG_4373.JPG

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczać mu, i to w krótkim czasie, tyle wody, ile wydaliliśmy. Wydalamy jej dziennie ok. 2 litrów. Tracimy ją z:

  • moczem (53,6 proc.),
  • potem (21,4 proc., zależnie od warunków i naszej aktywności),
  • wydychanym powietrzem (19,6 proc.),
  • kałem (5,4 proc.).

Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze może przyczynić się do straty nawet 5 litrów wody. Objawy odwodnienia to senność lub pobudzenie, niepokój. Niedobór rzędu 10 proc. masy ciała wywołuje osłabienie, kłopoty z oddychaniem i wydzielaniem śliny oraz ciśnieniem. Odwodnienie 20-procentowe może prowadzić do utraty przytomności, obrzęku języka, a nawet do śmierci, zwłaszcza u osób starszych i niemowląt. Przyczyną odwodnienia bywa nie tylko niepicie wody, ale również drakońska dieta, alkoholizm, cukrzyca, gwałtowna biegunka, krwotok, wymioty, oparzenia lub długotrwała gorączka. Przy długotrwałym odwodnieniu grozi nam zatrucie na skutek nagromadzenia toksycznych produktów przemiany materii.

tl_files/images/IMG_4367.JPG

tl_files/images/IMG_4369.JPG

Poza tym z wodą dostarczamy organizmowi rozpuszczone w niej związki mineralne, mikro i makro elementy, pierwiastki śladowe niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmów. Nikogo już nie trzeba przekonywać o zdrowotnych właściwościach wody. Czyli jak najbardziej „ZDROWIA DODA”

W artykule wykorzystano materiały ze strony www.poradnikzdrowie.pl

 

Budynek stacji wodociagowej zimą 2018 roku i obecnie w trakcie prac.

tl_files/images/IMG_7395.JPG

 

tl_files/images/IMG_4383.JPG

tl_files/images/IMG_4381.JPG

 

tl_files/images/IMG_4375.JPG

 

tl_files/images/IMG_4378.JPG

 

 

Wróć

Galeria

Kontakt

Miejsko-Gminny Zakład Wodociagowy
ul. Nasielska 21 A
05-140 Serock

tel. 22 782 73 58
tel. 22 782 67 44
e-mail:

Mapa dojazdu